sieć - świętokrzyskie

axelics
nowy
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Kontakt:

sieć - świętokrzyskie

Post autor: axelics »

Dzień dobry, jestem dość nowy jeżeli chodzi o tematy komunikacji radiowej, ale LoRa i sieć meshtastic wydają się być fascynujące. Jestem zainteresowany utworzeniem własnego node'a. Niestety mieszkam bardzo daleko od znanych node'ów na mapie, kilkanaście km na zachód od Kielc. Najbliższe node'y według mapy są 90-120km w przeciwnych kierunkach, spodziewam się że taki zasięg jest poza typowymi możliwościami sieci.

Zatem chcę zapytać czy mapa jest definitywnym źródłem informacji na temat node'ów, czy jest szansa że istnieje ich więcej w tym rejonie? Czy jest sens w zakładaniu węzła w takiej odległości od istniejących?
katowicecentrum
Site Admin
Kontakt:

Re: sieć - świętokrzyskie

Post autor: katowicecentrum »

Nie wiem czy by Cię to satysfakcjonowało, ale mogę postawić stację w tej lokalizacji 50.36878377986595, 20.5472547274512 i myślę, że jak bym nakierował antenę kierunkową na Skalmierz to mogłoby to tam dolecieć.
Awatar użytkownika
ioioio
majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: ioioio »

axelics pisze: 12 lutego 2024, 13:41 Dzień dobry, jestem dość nowy jeżeli chodzi o tematy komunikacji radiowej, ale LoRa i sieć meshtastic wydają się być fascynujące. Jestem zainteresowany utworzeniem własnego node'a. Niestety mieszkam bardzo daleko od znanych node'ów na mapie, kilkanaście km na zachód od Kielc. Najbliższe node'y według mapy są 90-120km w przeciwnych kierunkach, spodziewam się że taki zasięg jest poza typowymi możliwościami sieci.
Jedno drugiego nie wyklucza. Przy zasięgu LoRy kilkuset metrów do kilku kilometrów, i małej ilości węzłów, nie ma realnej szansy na pokrycie jakiegoś większego obszaru. Do tego w Polsce dostępne są dwie częstotliwości 433MHz i 868 z których tylko jedną widzi dane urządzenie radiowe. W efekcie, z mobilnych jeszcze mi się nie udało połączyć bezpośrednio z żadnym innym węzłem niż swoje. Ale ze swoich można zrobić wyspę i połączyć MQTT z innymi sieciami.
axelics pisze: 12 lutego 2024, 13:41 Zatem chcę zapytać czy mapa jest definitywnym źródłem informacji na temat node'ów, czy jest szansa że istnieje ich więcej w tym rejonie?
Te mapy pewnie z wybranych węzłów biorą informacje. Jak węzeł jest podłączony przez MQTT to widzi więcej niż z eteru, bo także to co widzą inne stacje podłączone do MQTT, ale tych co nie są podłączone do żadnego MQTT nie widzi. A także tych, które podłączone są, ale pod innym węzłem MQTT.
axelics pisze: 12 lutego 2024, 13:41 Czy jest sens w zakładaniu węzła w takiej odległości od istniejących?
Największy, ale trzeba to jednak połączyć do jakiegoś MQTT. Kwestia do jakiego węzła. Ostatnio zauważyłem podział na częstotliwości i wpisałem stary węzeł MQTT 'msh' zamiast 'msh/EU_433' w routerze, który spinał moją wyspę z innymi no i na http://meshtasticmap.pl/ jest 'Last Heard: 6 days ago'. A zrobiłem to by widoczność zwiększyć zakładając, że 433 na pewno nie jest zbyt popularne, ale też nie ma rozsądnego powodu by iść w 'msh/EU_868' tylko jak już to właśnie w coś niezależnego czym wcześniej było pewnie 'msh'. No po prostu cyrk.
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2024, 18:09 przez ioioio, łącznie zmieniany 1 raz.
Zarządzam kilkoma węzłami Meshtastic oraz własnej sieci LoRa. Buduję moduły elektroniczne wykorzystujące własną bibliotekę MeshHandler do komunikacji mesh radiowej LoRa i w sieciach lokalnych. jid:konik[etat]konik.bujany.pl
Kaccc
nowy
Kontakt:

Post autor: Kaccc »

Zakładaj ;) Ja jak wszystko dobrze pójdzie to bliżej wakacji założę w okolicach 51.112714, 21.559424
Tylko muszę wymyślić jak to założyć na drzewie żeby panelu liście nie zasłaniały :D
Awatar użytkownika
ioioio
majsterkowicz
Kontakt:

Kaccc pisze: 13 lutego 2024, 11:02 ...
Tylko muszę wymyślić jak to założyć na drzewie żeby panelu liście nie zasłaniały :D
Na tyczce zawieś ;-)
Zarządzam kilkoma węzłami Meshtastic oraz własnej sieci LoRa. Buduję moduły elektroniczne wykorzystujące własną bibliotekę MeshHandler do komunikacji mesh radiowej LoRa i w sieciach lokalnych. jid:konik[etat]konik.bujany.pl
axelics
nowy
Kontakt:

Post autor: axelics »

Dzięki za wytłumaczenie. Nie wiedziałem że MQTT jest opcją, to sporo poszerza możliwości. Kupię, zobaczymy czy kogoś tutaj usłyszę :D
Awatar użytkownika
ioioio
majsterkowicz
Kontakt:

axelics pisze: 13 lutego 2024, 21:57 Dzięki za wytłumaczenie. Nie wiedziałem że MQTT jest opcją, to sporo poszerza możliwości. Kupię, zobaczymy czy kogoś tutaj usłyszę :D
Spojrzyj do innego mojego artykułu viewtopic.php?f=8&t=115&sid=d0b0afe1ff6 ... 3624550cb5 z moimi rozważaniami nt MQTT.
ODPOWIEDZ