Warszawa i okolice

kebe
majsterkowicz
Posty: 11
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Warszawa i okolice

Post autor: kebe »

Witajcie!
Zamierzam zbudować szkielet sieci na częstotliwości 433Mhz w Warszawie. Mam dostęp do kilku miejsc w różnych dzielnicach Waw i Legionowie. Wybrane lokalizację bedą mieć częściową widoczność teoretycznie na kilka kilometrów (od 3/4 do 10 piętra w budynkach). Do tego dojdzie 1 lub 2 nadajniki mobilne. W tym wątku będę się dzielił wynikami.
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Warszawa i okolice

Post autor: katowicecentrum »

Super! Fajnie że jesteś! Czyli w stolicy jednak też się coś odbywa?! Jeśli będziesz szukał jakiegoś panelu to może dzisiejszy post będzie jakąś podpowiedzią. Co prawda miał mieć 20W a wychodzi, że ma 10W, ale i tak jest fajny ;)
/forum/viewtopic.php?f=14&t=28
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twoje/Wasze postępy !
kebe
majsterkowicz
Posty: 11
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Re: Warszawa i okolice

Post autor: kebe »

No więc małe podsumowanie dla moich testów w terenie.
Otóż mam 3 node'y bazujące na T-Beam:
- jeden z nich jest umieszony na parapecie na zewnątrz na parterze budynku (dalmierz wskazuje 2,6m na poziomiem terenu). Połączony z WiFi, ze stałym zasilaniem sieciowym + akumulator 16850. Publikuje MQTT.
- drugi mobilny na rowerze. Akumulator + ewentualnie powerbank. Bez Wifi. Co 60s raportuje. Domyślny plan zasilania.
- trzeci w różnych lokalizacjach stacjonarnie (jakieś krzaki na wzniesieniu, na drzewie). Smart GPS report. Powersave.

Anteny są domyślne. 433Mhz. Środowisko miejskie. Kanał LongSlow.
Zasięgi powtarzalne do 500m. Szczytowe do 950m prawie bezpośredniej osi bez przeszkód betonowych. Użytkowe do 200-350m.

Nie udało mi się wykorzystać cech mesh. Tzn. Najcześciej node'y komunikowały się bezpośrednio niż za pomocą pośrednika np. A-(B)-C, chociaż celowo testowałem takie scenariusze. Połączenia P2P były nawiązywane ale bardzo różnie z wzajemnością. A widziało B 5s temu ale B widziało A 3 min temu.

Raportowanie położenia pomimo, że ustawione na 30-60 sekund czasami raportowało po 5-6 min (aktualizacje - pomimo, że miały widoczność konstelacji satelitów na bieżąco).

Inny scenariusz uwzględniał położenie na balkonie na wysokości 31 metrów - i drugi node na rowerze. Zasięg w centrum Warszawy również dochodził do 350-400m. Całkiem dobra penetracja samego budynku, gdzie node A był od strony zachodniej a node B 300 m po stronie wschodniej.

Zrealizuje jeszcze jeden test 31m - 16m teoretycznie z widocznością radiową na odległości 30km. Po drodze jest jeden dwa duże budynki.

Apropos zasilania. Akumulatory wystarczają na 8-12h w zwykłym trybie. Powesave bez ruchu szacuję na 1,5 - 2,5 x więcej ale za mało na razie testowałem.

Reasumując.
Dla zasięgu między budynkami do 300m i w obrębie budynku (kilka kondygnacji) - jest ok.
Dla zasięgu powyżej 300m poza przypadkiem zasilania solarnego + aku + bez ruchu - ujdzie.
Dla czegokolwiek innego w terenie miejskim - nieużyteczne.

Na razie jeszcze testuje ale wstrzymuje się za zakupami. Rozważam porzucenie albo use case bardzo lokalny.
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Warszawa i okolice

Post autor: katowicecentrum »

Bardzo ciekawe, co piszesz, bo te łączności nie są zbyt imponujące. Ja za dużo takich testów nie robiłem, ale w centrum Katowic udało się osiągnąć na tych samych parametrach (434MHz, LongSlow) również 300m. Dalej już nie próbowałem, gdyż już byłem pełen podziwu (mając na uwadze warunki). No ale wiadomo... nie porównujmy centrum Katowic do centrum Warszawy. Na 433 jest jednak sporo zakłóceń w postaci alarmów, czujek ruchu czy pilotów. Podobno również system sczytywania liczników wody/gazu?! Ale tego nie wiem, nie znam szczegółów.
Wrzucam link z powyższego testu. To jest drugi post od góry: /forum/viewtopic.php?f=10&t=17

ciekawostka z forum:
Jakiś czas temu odnośnie porównania 434 oraz 868 znalazłem ciekawy wpis po angielsku na forum projektu meshtastic.org Jak się go przetłumaczy to brzmi następująco:
...(...)Testowałem sygnał 0% przy 868mhz na około 24km, co było dość imponujące, ponieważ na drodze sygnału znajdował się budynek. Nie mogłem nic uzyskać na 433mhz tutaj lub w innym miejscu, które testowałem na około 6km. ...(...)
Czyli rozumiem, że na tych 24km na f=868 uzyskał połączenie. A na 433 nie udało mu się nawet na 6km.

Treść oryginalnego fragmentu brzmi następująco:
I have been testing a few tbeams with meshtastic on 433 and 868 so far I have found that the SX1262 at 868mhz is much better than 433 with the sx1276.
I tested 0% signal at 868mhz at around 24kms this was fairly impressive as there was a building in the way of the signal I could get nothing on 433mhz here or at another spot I tested at around 6km.
mój test z 03.05.2022
Antenę typu J-Pole umieściłem na balkonie (3 piętro) w centrum Katowic. Wysokość 11m nad chodnikiem. Opisałem to w tym temacie: /forum/viewtopic.php?f=10&t=25. Gdzieś w temacie jest dopowiedzenie, że maksymalny zasięg (gdzie chmurki były zaznaczone jako potwierdzenie nadania/odbioru) wyniósł 2,5km. A na odległości 3km już niestety tych potwierdzeń odbioru nie miałem (być może wiadomości dochodziły, ale nie miałem jak tego sprawdzić).

spokojnie, powoli do celu
Jeżeli chodzi o porównania metod łączności to do mnie przemawia porównywanie z łącznością analogową-foniczną. Tak jak już gdzieś pisałem. Tam gdzie baofeng na 446 już nie zdaje egzaminu, to LoRa jeszcze długo daje radę. O niższych częstotliwościach 150 czy 27 MHz już nawet nie mówię, bo tam już zupełnie nie da się dogadać. Bo wiadomo, że do przestrzeni zurbanizowanych czym wyższa [f] tym lepiej. Także proszę o rozwagę i nie zniechęcaj się.

prośba
Jeśli mógłbyś więcej napisać o testach z node pośrednim to są to testy, których wszyscy wyczekują. A jeśli powyżej wyczerpałeś cały temat to z niecierpliwością wypatruję na forum kolejnych Twoich wpisów dotyczących tej łączności "tranzytowej" z udziałem urządzenia A-B-C.
kebe
majsterkowicz
Posty: 11
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Re: Warszawa i okolice

Post autor: kebe »

U mnie jest odczyt wody na 868Mhz (sam sobie zczytuje swoje liczniki). Centrum Warszawy to jedno ale testy prowadzę poza śródmieściem głównie, a te ABC to na terenach gdzie jest park i ogródki działkowe. Raczej zakłóceń tam bym sie nie spodziewał. A jeżeli już to jest parametr pokazujący utylizację kanałów - średnio mam 20-38% czasami skacze do 68%, więc jest jeszcze przestrzeń. Co do 868Mhz to czytałem różne opinie o tym. Z jeden strony jest większa moc dostępna ale właśnie jest większe tłumienie z racji wyższej częstotliwośc. Ostatecznie opinie są takie, że zasięgi porównywalne. Penetracja przez budynki raczej większa na 433Mhz. Z drugiej strony widzę, że sieć Helium bazująca na 868 w Warszawie czy na terenie Silesii jest mocno dojechana. Nie mam klienta ale testy sieci i wywiad za pomocą serwisu mapowego i zasięgu sieci pokazuje, że to działa. Tyle, żę skala jest duża.

Ale podsumowując. Liczyłem tak na 1km do 2km. Wygląda na to, że bez widoczności lub dobrej lokalizacji niewiele się osiągnie. Anteny tu dużo nie dadzą chyba tylko dla wykręcania rekordów. Dozwolone moce są i tak mniejsze niż możliwości urządzeń, a nie o to chodzi aby latać z metrową anteną. Sam projekt Meshatastic mało dojrzały. Dużo grzebią w kodzie. Troche pogadałem na Discordzie to niemrawo niestetey.
kebe
majsterkowicz
Posty: 11
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Re: Warszawa i okolice

Post autor: kebe »

A w kontekscie testów ABC.

Jeden node (A) jest u mnie w domu. Podłączony do WiFi, mam do niego dostęp zdalny gdziekolwiek jestem via VPN, więc widzę co widzi. Dodatkowo mam ustawione, że ten node jest bramą MQTT - mam u siebie broker. Ten klient więc do dostaje z sieci meshtastic pcha do brokera MQTT więc dodatkowo widać co się dzieje na kanałach tam. Mam 3 kanały. Standardowy public (domyślny). 2 - Własny, 3 - admin do zarządzania zdalnego (ale nie działa to ...).

Node C jest mobilny. Wożę go w sakwie roweru albo wyjmuję do ręki aby sprawdzać odczyty z ekranu OLED. NIe używam aplikacji bo są do kitu. Ale też dzięku temu mam bezpośrednio dane. Wszystkie node są z GPS.

Z node B staram się użyć aby przedłużyć zasięg. Wiec znalazłem ostatnio dobry punkt, gdzie w lini prostej mam 200m od mojego domu. Na drzewie na wysokości ok 2m. Punkt nieco góruje nad okolicą więc tam gdzie liczyłem na zasięg jest niżej. Od miejsca rozpościerają się tereny zielone bez żadnych budynków poza domkami letniskowymi. Ewentualnie sama zieleń (drzewa,krzewy). W skrajnym przypadku nawet 2,5 km widoczności.

Co więcej postanowiłem zrobić test, że przeciągnę linię widoczności z A-B gdzieś dalej i pojadę tam z C. No więc znalazłem, pojechałem jakieś 500-600m od B i złapało sygnał raz na granicy odbioru 0%. Co ciekawiej złapało mi bezpośrednio A z C pomimo, ze po drodze był B. I ten A był stabilniejszy poza tym, że był w odległości ok 850m. Potem jeżdziłem po okolicy mając teoretycznie widoczność do B ale było z tym słabo. Złapało mi stabilny sygnał dopiero jak podjechałem 60m od niego.

No ale wracając. Jednocześnie sprawdziałem zdalnie położenie GPS, które rejestrował A z sieci. Widział tylko bezpośrednie odczyty z C. Nawet jak C i B się widziały i miałem zarejestrowane gdzie to pomimo, ża A i B miały całkiem stabilne połączenie, to do A nie doszło gdzie było C podczas odczytu przez B.

I takich testów nawet w innych lokalizacjach zrobiłęm 2-3 i podobnie. Generalnie mam wrażenie, że dostatecznie silne są node o stałym zasilaniu. Te na akumulatorach jakby działają gorzej. Pomimo, że wymusiłem częste 30-60 sekund raportowanie stanu.

No generalnie to mesh nie bardzo działa. Na discordzie piszą, żę niby powinno ale nie wiadomo czy dla wersji 1.3 dopiero, ta zaś ma tyle zmian, żę nie jest za bardzo stabilna i kompatybilna z wcześniejszymi. Mi zaś na 1.2.64 i 1.2.65 nody się restartują co jakiś czas same. Widać, żę gps działa ale sie wieszaja i po kliknięciu jakiegokolwiek przycisku restartują.
ODPOWIEDZ