Bardzo ciekawe, co piszesz, bo te łączności nie są zbyt imponujące. Ja za dużo takich testów nie robiłem, ale w centrum Katowic udało się osiągnąć na tych samych parametrach (434MHz, LongSlow) również
300m. Dalej już nie próbowałem, gdyż już byłem pełen podziwu (mając na uwadze warunki). No ale wiadomo... nie porównujmy centrum Katowic do centrum Warszawy. Na 433 jest jednak sporo zakłóceń w postaci alarmów, czujek ruchu czy pilotów. Podobno również system sczytywania liczników wody/gazu?! Ale tego nie wiem, nie znam szczegółów.
Wrzucam link z powyższego testu.
To jest drugi post od góry:
/forum/viewtopic.php?f=10&t=17
ciekawostka z forum:
Jakiś czas temu odnośnie porównania 434 oraz 868 znalazłem ciekawy wpis po angielsku na forum projektu meshtastic.org Jak się go przetłumaczy to brzmi następująco:
...(...)Testowałem sygnał 0% przy 868mhz na około 24km, co było dość imponujące, ponieważ na drodze sygnału znajdował się budynek. Nie mogłem nic uzyskać na 433mhz tutaj lub w innym miejscu, które testowałem na około 6km. ...(...)
Czyli rozumiem, że na tych 24km na f=868 uzyskał połączenie. A na 433 nie udało mu się nawet na 6km.
Treść oryginalnego fragmentu brzmi następująco:
I have been testing a few tbeams with meshtastic on 433 and 868 so far I have found that the SX1262 at 868mhz is much better than 433 with the sx1276.
I tested 0% signal at 868mhz at around 24kms this was fairly impressive as there was a building in the way of the signal I could get nothing on 433mhz here or at another spot I tested at around 6km.
mój test z 03.05.2022
Antenę typu J-Pole umieściłem na balkonie (3 piętro) w centrum Katowic. Wysokość 11m nad chodnikiem. Opisałem to w tym temacie:
/forum/viewtopic.php?f=10&t=25. Gdzieś w temacie jest dopowiedzenie, że maksymalny zasięg (gdzie chmurki były zaznaczone jako potwierdzenie nadania/odbioru) wyniósł 2,5km. A na odległości 3km już niestety tych potwierdzeń odbioru nie miałem (być może wiadomości dochodziły, ale nie miałem jak tego sprawdzić).
spokojnie, powoli do celu
Jeżeli chodzi o porównania metod łączności to do mnie przemawia porównywanie z łącznością analogową-foniczną. Tak jak już gdzieś pisałem. Tam gdzie baofeng na 446 już nie zdaje egzaminu, to LoRa jeszcze długo daje radę. O niższych częstotliwościach 150 czy 27 MHz już nawet nie mówię, bo tam już zupełnie nie da się dogadać. Bo wiadomo, że do przestrzeni zurbanizowanych czym wyższa [f] tym lepiej. Także proszę o rozwagę i nie zniechęcaj się.
prośba
Jeśli mógłbyś więcej napisać o testach z node pośrednim to są to testy, których wszyscy wyczekują. A jeśli powyżej wyczerpałeś cały temat to z niecierpliwością wypatruję na forum kolejnych Twoich wpisów dotyczących tej łączności "tranzytowej" z udziałem urządzenia A-
B-C.