Na jakiej częstotliwości pracuje moduł LoRa 433?

katowicecentrum
Site Admin
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Kontakt:

Na jakiej częstotliwości pracuje moduł LoRa 433?

Post autor: katowicecentrum »

Każdy kto czytał specyfikację techniczną modułu LoRa widział, że producenci podają, że dla wersji 433 MHz urządzenie pracuje na zakresie 433/470MHz. Ale w takim razie jak to?! Taki duży jest zakres / przedział pracy? Aż 37MHz ? Nie wiem czy to dobry przykład, ale weźmy na porównanie nt. radiotelefony PMR. Jest 16 kanałów i różnica częstotliwości pomiędzy kanałem 1, a kanałem 16 wynosi 0,1875 MHz. W przypadku radiotelefonów CB mamy 40 kanałów i różnica pomiędzy kanałem 1, a kanałem 40 wynosi 0,44 MHz. Dajmy jeszcze przykład radiotelefony na pasmo 2m, np. częstotliwości kolejowe. Kanałów kolejowych jest 8. Pomiędzy kanałem 1, a kanałem 8 jest różnica 0,475 MHz. Mając przedział pracy 37 MHz na jaką częstotliwość w sumie zestroić antenę? Przeprowadzał ktoś takie badania?
Wojtek
nowy

Re: Na jakiej częstotliwości pracuje moduł LoRa 433?

Post autor: Wojtek »

Urządzenie jak każdy TRX pracuje w szerokim zakresie częstotliwości a komunikujemy się na jednej konkretnej. Tak to rozumiem
katowicecentrum
Site Admin
Kontakt:

Podłączyłem jedno, a później drugie urządzenie LILYGO® TTGO T-Beam do aparatu pomiarowego SI 4031 STABILOCK i udało się określić częstotliwość bliską 433,92 MHz. Mianowicie jak widać na zdjęciu jest to 434,4 MHz . Sygnał zmierzony to 15dBm (~32 mW). Podczas nadawania natężenie prądu zmierzone na akumulatorze to 140mA. Obrazek
Teraz tylko trzeba wybadać w jakim zakresie ta częstotliwość może się zmieniać, aby wiedzieć na jakiej [f] ma być najniższy SWR (na antenie).
katowicecentrum
Site Admin
Kontakt:

Przeprowadziłem dzisiaj kolejny eksperyment, którego nie mogłem przeprowadzić wczesniej. Mianowicie na baofengu ustawiłem nośną na częstotliwość, na której ostatnio pracowały urządzenia T-Beam, czyli 434,4 MHz. Uruchamiałem w ten sposób urządzenia T-Beam kilka razy i mimo zakłóceń na kanale urządzenia T-Beam nie wybrały innej częstotliwości. Cały czas pracowały na tej 434,4 MHz co mnie rozczarowało.
katowicecentrum
Site Admin
Kontakt:

Odnośnie częstotliwości na której pracuje LoRa, dzisiaj kolega Arth "odszyfrował" dla nas pewne informacje od użytkowników z Rosji. Kolega Arth napisał tak:

Kod: Zaznacz cały

Poniżej informacja o module SX1262 pracującym na FW 2.0 jako ilustracja do zdjęć wklejonych wcześniej z terenu Moskwy. 
https://telegra.ph/SX1262-mo%C5%BCe-pra ... -MHz-11-08
ODPOWIEDZ