antena J Pole

katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

kolejna antena J-Pole

Post autor: katowicecentrum »

Zrobiłem taką kolejną antenę typu J-pole. Tym razem podłączyłem ją odwrotnie. Mianowicie gorącą żyłę podłączyłem do krótszego przewodnika jak na zdjęciu. Dlaczego tak zrobiłem? Ponieważ na internecie nie ma jednoznacznej instrukcji, która powiedziałaby jakie podłączenie jest prawidłowe. Gdy odwróciłem podłączenie gniazda to nie zauważyłem zmian, więc tak też zostawiłem. Zwracam jeszcze uwagę, że fajnym pomysłem zastosowania izolatora/dystansu pomiędzy przewodnikami jest zwykła taśma izolacyjna. Najpierw okleiłem druty poziomo, dzięki czemu drut nie mógł się samoistnie rozszerzać. Niestety czasem druty zwężały się do środka. Problem minął, gdy okleiłem tą taśmę pionowo. Tak ułożone taśmy samoistnie trzymały pożądany dystans.
Obrazek
Wcześniej jak widziałeś w powyższym poście lutowałem oplot przewodu do anteny. Ale w ten sposób nie uzyskiwałem dokładnych pomiarów, gdyż kawałek podłączonego przewodu był traktowany przez analizator NanoVNA jak część anteny. Dlatego też gniazdo SMA podłączyłem w sposób bezpośredni. Gniazdo takie w sklepie "nowy elektronik" na dzień 14.04.2022 r. kosztuje tylko 5,01 zł. Produkt w tym sklepie nazywa się "Gniazdo SMA do obudowy", a symbol tego produktu to: "54722". Do gniazda dołożyłem tylko dwie lekko wygięte podkładki i w ten sposób elegancko mogłem przymocować je do drutu.
Obrazek
A poniżej pokazuje już tylko zestrojenie na [f] 434,4 MHz.
Obrazek
A poniższe zdjęcie pokazuje rezystancję dla powyższej częstotliwości.
Obrazek
Próbowałem różnych układów. Przesuwałem gniazdo w dół i górę. Oczywiście zależnie od otoczenia wszystkie wartości pływają. Testy anteny podłączonej do LoRy były bardzo pomyślne.