antena Ground Plane z kabla antenowego

katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

antena Ground Plane z kabla antenowego

Post autor: katowicecentrum »

Witajcie, zrobiłem taką antenę Ground Plane z cienkiego kabla antenowego. Właściwie za cenę samej wtyczki SMA no i trochę farby w spreju. Wiem, że nie powinienem ale chciałem lekko zabezpieczyć.

Obrazek

Powyższa antenka była zainstalowana do LoRa v2-1-1.6 na częstotliwość 868 MHz. Miejsce instalacji to balkon 3 piętro w centrum Katowic.

Poniżej zdjęcia ze strojenia
Obrazek
Obrazek

Poniżej zdjęcia z instalacji:
Obrazek
Obrazek

Druga LoRa v2-1-1.6 z którą chodziłem po chodniku miała antenkę jak poniżej:
Obrazek

Z urządzeniem oddalałem się w stronę Siemianowic Śl. i często zdarzały mi się odpowiedzi (chmurka z haczykiem), czyli potwierdzenie odbioru wiadomości. Rodzaj transmisji standardowy, czyli obecnie standardem jest LongFast. W sumie największy zasięg jaki udało się wycisnąć to 3,4 km (potwierdzenie odbioru). Czym dalej urządzenia były od siebie tym potwierdzenia dłużej zajmowały czasu, ale to i tak o wiele szybciej niż przy transmisji LongSlow, która pod tym względem była strasznie uciążliwa.

Obrazek
Wiem, że powyższy diagram wygląda bardzo korzystnie, ale gdy szedłem z LoRą w dolinie to i tak miałem odpowiedzi.

Kiedyś jak testowałem LoRa v2-1-1.6 na 434 MHz to na antenie "J Pole" rekordem zasięgu było 2,5 km przy ustawieniu LongSLow. Zapraszam poniżej do właściwego tematu:
/forum/viewtopic.php?f=10&t=25

Dzisiejszy test zasięgu zapewne byłby jeszcze większy, ale musiałem już wracać bo i tak spacer ten kosztował mnie z 2 godziny.
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: antena Ground Plane z kabla antenowego

Post autor: katowicecentrum »

Witajcie. Powyższa antena montowana przy pomocy cyny rzadko kiedy wychodziła estetycznie. Często była potrzeba się napocić i poparzyć, żeby konstrukcja wyszła. Poniżej przykład jak paskudnie może to wyglądać:
Obrazek
Obrazek
Antena została potraktowana farbą. Nie zmieniło to parametrów ustawianych podczas strojenia.


Grubsze druty nie chciały się nagrzewać nawet lutownicą transformatorową, gdyż ciepło zbyt mocno się odprowadzało. Kupiłem więc za parę groszy takie fajne gniazda na aliexpress. 10 sztuk łącznie z przesyłką za 20zł.

Obrazek

Pierwsze co, to musiałem znaleźć odpowiednie śrubki. Dobrze pasowały te stosowane w montażu płyt głównych w jednostkach centralnych komputerów. Pasowały prawie na styk, dzięki czemu ładnie udało się wyżłobić gwint.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Promiennik został zrobiony z rurki mosiężnej. Przycinana była takim oto narzędziem do rurek za kilkanaście złotych:
Obrazek

Kilka innych zdjęć przy montażu odpromienników na śrubkę/nakrętkę M2,5mm
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ