W poście tym przedstawię Państwu, w jaki sposób realizuję zasilanie solarne układu marki LILYGO z modułem LoRa w ramach projektu "meshtastic". Poniżej opisany zestaw jak na razie był testowany tylko na warsztacie. Gdy sprawdzi się w warunkach praktycznych, napiszę o tym.
urządzenie LILYGO z modułem LoRa:
dokładnie jest to: LILYGO®TTGO LoRa32 V2.1 _ 1.6
panel słoneczny 10W (20V, 0,5A, dwa porty USB)
Szczegóły pod tym linkiem>>> /forum/viewtopic.php?f=14&t=28
jak zrealizowałem układ
Układ został zasilany na bazie modułu TP4056 z zabezpieczeniem. Mam do niego podłączony jeden akumulator lit-ion typu 18650, ale równie dobrze może to być pojemniejszy typ 21700 czy 26650.
WATCHDOG
Gdy po kilku pochmurnych dniach urządzenie wyłączy się, to nawet gdy kolejnego dnia wyjdzie słońce, a akumulator całkowicie się naładuje, to niestety nie spowoduje to uruchomienia urządzenia LoRa. Jest wówczas potrzeba wciśnięcia przycisku RESET aby uruchomić urządzenie. Mozna to również zrobić zwierając pin RST z pinem GND. Zbudowaliśmy jednak ukkład elektroniczny, który sam może dokonywać takiego zwarcia. Układ taki powszechnie w elektronice nosi nazwę układu watchdog, czyli strażnika poprawnego działania urządzenia. Taki układ otrzymuje sygnał kontrolny jeśli wszystko jest dobrze, a jeżeli go nie otrzyma, wtedy w ciągu minuty dokonuje automatycznego resetu. W naszym przypadku sygnał kontrolny pozyskujemy z pinu IO25 (czyli ten sam pin na którym pojawia się napięcie na kontrolce LED sygnalizującej nadawanie/odbiór wiadomości na urządzeniu LoRa). W stanie prawidłowego działania urządzenia LoRa mamy na tym pinie stan wysoki przynajmniej raz na 30 sekund. W przypadku wyłączenia urządzenia LoRa mamy tu cały czas stan niski, więc watchdog będzie dokonywał resetu. Więcej szczegółów nt. urządzenia pod poniższym tematem poświęconym temu modułowi.
Zapraszam do osobnego tematu poświęconemu układowi watchdog: /forum/viewtopic.php?f=14&t=56
opis zachowania podczas wyładowania
Gdy urządzenie LILYGO wyłączy się (na skutek 0% napięcia akumulatora według LILYGO) to układ NE555 jest ciągle zasilany i działa. Dzieje się tak, gdyż napięcie na pinie LILYGO [5V] jest cały czas. Więc układ NE555 (nasz watchdog) co ok. minutę resetuje LILYGO (zwiera pin RST oraz GND), wtedy LILYGO uruchamia się na krótki czas. Te czasy włączenia są coraz krótsze ( gdyż ciągle wyładowujemy akumulator, który i tak wg. LILYGO już dawno osiągnął 0%). Gdy napięcie schodzi poniżej 3V LILYGO przestaje realizować wyłączanie się. Wtedy na wyświetlaczu cały czas mruga logo zaprogramowanego projektu meshtastic. W zależności od pojemności akumulatora stan ten będzie utrzymywał się przez ok. 1 godzinę do momentu, aż napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 2,5V. Wtedy zadziała zabezpieczenie na układzie TP4056 i zasilanie zostanie odcięte.
gdy znów wyjdzie słońce
Powyżej miał miejsce opis zachowania całości zestawu, na skutek braku słońca, a przez to wyładowania akumulatora po pewnym czasie. Gdy po kilku pochmurnych dniach słońce znów oświetli panel, ten zacznie zasilać moduł TP4056. W pierwszej kolejności po uzyskaniu zasilania moduł TP4056 zaczyna ładować akumulator oraz przekazywać napięcie do płytki LILYGO. Jednak napięcie na ładowanym akumulatorze jest ciągle niższe niż 3V. W związku z tym na wyświetlaczu urządzenia LILYGO widzimy tylko pomrugujące logo projektu meshtastic. Dopiero po uzyskaniu powyżej 3V płytka uruchomi się i zacznie normalnie funkcjonować.
sposób na zasilanie solarne
-
- Site Admin
- Posty: 112
- https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
- Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
- Lokalizacja: Katowice
- Kontakt:
-
- Site Admin
- Posty: 112
- Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
- Lokalizacja: Katowice
- Kontakt:
Re: sposób na zasilanie solarne
Odnośnie schematu ideowego układu "watchdog". Na wejściu transoptora OK1 kamera termowizyjna pokazała mocno nagrzewający się rezystor R6 (prawie 30*C) . Zmieniłem na wartość 2k2 i widzę, że takie natężenie (~1,5 mA) też działa. A to za sprawą ciągłego sygnału. Wcześniej miała miejsce wartość zaledwie 150 Ohm, gdyż sygnał był bardzo krótki.
Re: sposób na zasilanie solarne
Cześć, czy problem ze startem po zaniku zasilania nadal występuje w aktualnych wersjach Meshtastic 1.3.x? Byłoby logiczne, żeby urządzenie z flagą router, startowało samo jeśli ma napięcie zasilania, lub napięcie zasilania przekroczy pewną wartość. Mało tego, mikroprocesory Atmela (Arduino) zwykle mają sprzętową funkcję Watchdog, więc nawet jak się kod zawiesi, mikroprocesor może sam się zresetować... Przydałoby się to w Meshtastic.
-
- Site Admin
- Posty: 112
- Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
- Lokalizacja: Katowice
- Kontakt:
Re: sposób na zasilanie solarne
No nic mi nie wiadomo, aby problem został jakoś rozwiązany w inny sposób niż poprzez układ watchdog.