moduł watchdog

katowicecentrum
Site Admin
Posty: 66
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

moduł watchdog

Post autor: katowicecentrum »

Wspólnymi siłami ukończyliśmy układ watchdog. Dziękuję osobą z kanału https://t.me/MeshtasticPL/ na komunikatorze "telegram", które brały aktywny udział w projekcie. Pod tym linkiem jest dostępna symulacja całego układu w oknie przeglądarki: https://t.me/MeshtasticPL/5268 .


Opis układu: Układ jest potrzebny kiedy urządzenie LoRa "postanowi" się zawiesić. Wtedy układ przedstawiony na poniższym schemacie dokonuje ponownego uruchomienia LoRy poprzez zwarcie jej pinów RST oraz GND. Układ sygnał wejściowy pobiera z pinu IO25. Jest to ten sam sygnał co dioda LED informująca o stanie LoRy, gdy odbiera lub nadaje wiadomości. Jeśli kontrolka LED przestaje migać wówczas uważa się, że urządzenie uległo zawieszeniu i jest resetowane. Jeśli sygnał ma miejsce przynajmniej raz na 30 sekund (jak w konfiguracji ROUTER) to reset nie będzie miał miejsca. Urządzenie działa również na stały (wysoki stan) sygnał kontrolki LED, gdyż bywa tak, iż urządzenie właśnie w momencie błysku dokonuje zawieszenia i w takim stanie pozostaje aż do rozładowania baterii. Układ watchdog poprzez tranzystor unipolarny "wykrywa" taki stan i również dokonuje ponownego uruchomienia LoRy.

Instalacja urządzenia: Nie ma znaczenia jak założymy goldpiny - urządzenie ani LoRa nie ulegnie uszkodzeniu. Goldpiny na urządzeniu LoRa mają być zainstalowane od strony gniazda SMA, nie od strony wyświetlacza.

Prawidłowa instalacja układu watchdog przedstawia poniższa fotografia:
Obrazek

Sprawdzenie urządzenia: Na płytce jest miejsce podpisane jako 0 [Ω]. W miejscu jest zworka/mostek. Jeśli wylutujemy ten mostek to układ nie będzie już otrzymywał sygnału (bicia serca) z pinu IO25 przez co układ będzie reagował tak, jak gdyby urządzenie LoRa uległo zawieszeniu. Możemy również podłączyć się w to miejsce (pad bliżej środka płytki) z przewodem, który podłączymy do stanu wysokiego 3,3V lub 5V. Miejsce to zaznaczono na poniższej grafice żółtą strzałką. W ten sposób zasymulujemy stały sygnał na pinie IO25, czyli zawieszenie się urządzenia LoRa w momencie błysku kontrolki LED.

Jak testuje układy:
Przed wysyłką układ jest testowany w następujący sposób. Podłączam układ watchdog do urządzenia LILYGO (LoRa) bez zainstalowanej zworki 0 [Ω]. Jeśli układ watchdog resetuje LoRę to stwierdza się, że układ watchdog działa. Druga próba ma miejsce już z zainstalowaną zworką 0 [Ω]. Jeśli podczas prawidłowego działania LoRY układ watchdog nie resetuje LoRy, wówczas stwierdza się ostatecznie poprawne działanie układu watchdog.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek