panel 10W

katowicecentrum
Site Admin
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Kontakt:

panel 10W

Post autor: katowicecentrum »

Zakupiłem kolejny panel, który okazał się dawać niższa moc niż deklarowana. Adres aukcji to:
https://allegro.pl/produkt/panel-solarn ... 67?order=d

Obrazek

Pod linkiem film z pomiarów panela:
https://youtu.be/sEup0b3Ssn4

W wypowiedzi tej wspominam o działaniu tego panela:
https://t.me/MeshtasticPL/7291/10626

Jak ten panel radzi sobie w okresie braku słońca:
Opiszę to na bazie dwóch lokalizacji i dwóch różnych paneli. Tego tutaj panelu 10 Watt oraz panelu 7 Watt z tematu /forum/viewtopic.php?f=14&t=28&p=41. Panel 7 W daje sobie radę będąc zainstalowanym na dachu (nakierowany na południe). Obecnie radzi sobie nawet podczas skąpych zasobów światła (miesiąc listopad). A w okresie letnim pamiętam, że ten panel 7W dawał sobie radę , gdy specjalnie nakierowałem go na północ zamiast na południe. Za to panel 10 W zainstalowany na balkonie (jak grafika poniżej) gdzie słońce jest tylko w godzinach 13-15 nie daje rady ładować baterii. Czyli mimo większego panela słaba lokalizacja stanowi poważny problem. Momentami podczas dnia bateria jest ładowana, ale niedostatecznie. Zapotrzebowanie na energię jest większe i po 2 tygodniach takiej pracy urządzenie jednak ulega wyładowaniu (miesiąc listopad).
Obrazek
katowicecentrum
Site Admin
Kontakt:

Re: panel 10W (oszukane 20W) za 90zł na allegro.

Obrazek

Chciałem się przekonać, czy jest możliwość zasilania LoRy bezpośrednio (za pomocą przetwornicy) z powyższego panela bez uczestnictwa ładowarki lit-ion i akumulatora. Wyjście powyższego panela 18V
viewtopic.php?f=14&t=77
podłączyłem do przetwornicy Mini 560. Na wyjściu przetwornicy podłączyłem tylko dwa kondziołki 2200 uF / 10V. Przy obciążeniu napięcia prezentowały się jak na grafice. Pogoda co prawda była pochmurna, ale myślałem że mimo wszystko LoRa ruszy. Niestety nic z tego.

Poniżej grafika z specyfikacją przetwornicy. Oczywiście wersja 5VDC (OUT)
Obrazek
sq9uu
majsterkowicz
Kontakt:

Re: panel 10W

Post autor: sq9uu »

Kupiłem taki panel. Dziękuję koledze Katowicecentrum za podpowiedź. Dziś robiłem takie testy. Tak samo oderwałem tą skrzyneczkę, a raczej odkręciłem ją. Odlutowałem elektronikę i bezpośrednio podłączyłem się pod panel modułem MPPT CN3791. Podłączyłem dopiero co zakupiony akumulator li-po 10 000mAh. W pochmurny dzień mierzyłem ile [mA] idzie z panelu na akumulator:

► Wyszło mi ze szło od 140 mA nawet do 240 mA, ale chmury były nie tak gęste (czyli słońca nie było widać a takie jaśniejsze miejsce w chmurach), a gdy nawet swoim ciałem przysłoniłem panel to szło i tak 80 mA.

► Po południu pogoda się poprawiła i wyszło słońce. Pomierzyłem ile daje wtedy, pomiar to 410 mA . Tyle szło w akumulator czyli nie powala, ale jest dobrze. Bardziej i tak mnie interesowało ile to da w pochmurny dzień, bo fajnie by było by wtedy odbudowało straty z nocy i tu jestem też zadowolony, bo zależy od warstwy chmur i gdy zrobiłem taki jak by dodatkowy cień moim ciałem stojąc z 1,5 m od solara to szło 80 mA , czyli bardzo dobrze bo lora (o ile pamiętam moje dawne pomiary) to bierze 10 mA więc chyba spokojnie te 80 mA odnowi zapas energii.

► W inny dzień było bardzo pochmurnie. Całe niebo w ciężkich chmurach tak ze nie było widać gdzie południe, a gdzie północ to panel dawał do akumulatora od 40 mA do góra 60 mA .

► Mierzyłem też upływność energii z akumulatora, czyli wsadziłem panel fotowoltaiczny do tekturowego pudła i zamknąłem je by była całkowita ciemność i pomierzyłem ile ucieka energii z akumulatora na moduł MPPT CN3791 . Miernik miałem na zakresie 20 mA i pokazało mi 0,1. Początkowo myślałem ze to 1 mA czyli też akceptowalna upływność prądu z baterii ale po namyśle mówię przecież to jest chyba 0,1 mA czyli prawie nic ?

Na zdjęciu wstawiam też schemat podłączeń do tego modułu MPPT CN3791 i u góry to solar i z opisów wpinamy SOLAR obojętnie czy w lewe czy prawe gniazdo u góry. Za to u dołu piszą, by akumulator dać w gniazdo po prawej stronie, a lorę w gniazdo po lewej stronie. Oba gniazda mają czy raczej dają 4,2 V . Tak wyczytałem z opisu, więc lorę wpinamy w gniazdo u dołu po lewej stronie , a w lorze w to gniazdo (w które wpina się akumulator) czyli tam wpinamy kabelek . Czasami nie wpinajmy w lorę w gniazdo zasilania micro USB bo to tylko była by strata energii.
Załączniki
Screenshot_20240123-090749_Zello.jpg
Screenshot_20240123-090749_Zello.jpg (238.66 KiB) Przejrzano 362 razy
20240122_104842_11zon.jpg
20240122_104842_11zon.jpg (223.85 KiB) Przejrzano 366 razy
Screenshot_20240121-135845_Zello_11zon.jpg
Screenshot_20240121-135845_Zello_11zon.jpg (69.41 KiB) Przejrzano 369 razy
katowicecentrum
Site Admin
Kontakt:

Witaj SQ9UU, pozwoliłem sobie troszeczkę zmodyfikować Twój powyższy wpis, ale bez obaw... nie pod względem treści, a wyłącznie pod względem stylistycznym - celem poprawy czytelności.

Zastanowiła mnie tylko jedna rzecz... na wyjściu solara jest 18 [V] i nie zastosowałeś żadnej przetwornicy aby dostosować napięcie wejścia dla MPPT CN3791? Maksymalnie jest tam chyba 12 [V] więc te 6 [V] różnicy może uszkodzić?

A ja dzisiaj zmierzyłem ładowanie akumulatora AGM 6V 7,2 Ah poprzez stabilizator XL4015.

Obrazek

Na wyjściu stabilizatora było ustawione 7,2 [V]. Tyle szło na akumulator. Test był robiony 14.02 gdy słońce już chowało się za kamienice. Udało mi się jednak w ostatniej chwili załapać jakieś promienie i wyszło, że w momencie całkowitego wystawienia na światło słoneczne miernik [miliamperomierz] wskazał 163 [mA] ładowania akumulatora. Nie wiem czy przy tak niskim natężeniu ten akumulator wgl. się naładuje.

W tym samym czasie sprawdziłem jakie jest ładowanie przy zacienionym panelu. Czyli panel wystawiony w kierunku słońca, ale bez wystawienia na jego promienie. Wyszło 40 [mA] .

Na razie nie wiem co sądzić nt. tych wyników. Trza by sprawdzić w praktyce czy mogłoby to działać.
sq9uu
majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: sq9uu »

Dzięki za poprawki ,przyznam mam z tym ciut problem . A tu dane techniczne CN3791 co z tego można by wywnioskować ? https://www.laskakit.cz/user/related_fi ... 3791-2.pdf .Muszę kiedy to potłumaczyć w translatorze Wide Input Voltage: 4.5V to 28V wyszło na Polski Szerokie napięcie wejściowe: 4,5 V do 28 V Ktoś kto trochę zna angielski może całość przejrzeć i powiedzieć o co tam chodzi ?
Kaccc
zainteresowany
Kontakt:

Post autor: Kaccc »

sq9uu pisze: 15 lutego 2024, 06:51 Wide Input Voltage: 4.5V to 28V
To zakres napięcia zasilania.
Tak na szybko z tego co wyczytałem to jest to kompletny kontroler ładowania pojedynczego ogniwa li-ion ze stałym napięciem (4.2V±1%) i stałym prądem (max 4A) ładowania.
ODPOWIEDZ