Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Emil
zainteresowany
Posty: 7
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Rejestracja: 15 września 2022, 09:48

Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: Emil »

Cześć,

na początku chciałem się przywitać. Meshtastic to ciekawy temat i bardzo, ale to bardzo dziwi mnie jego mała popularność (lub podobnych). Sam zajmuję się trochę elektroniką, programowałem z sukcesem Arduino i raz nawet STM32 podłączone do modułów LORA. Nie miałem jednak do czynienia z Meshtastic.

Fajnie byłoby znaleźć kilku chętnych do stworzenia takiej sieci tu gdzie mieszkam, czyli Gorzów WLKP. Na początku mam kilka pytań:
- jaką częstotliwość lepiej wybrać? 433 czy 868? Na której jest większy zasięg, może jest jakiś standard PL (oficjalny lub nie)?
- jaką płytkę polecacie na start? raczej bez GPS
- może mamy to kogoś z Gorzowa WLKP, albo nawet działającą sieć?
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: katowicecentrum »

- Teoretycznie fizyka wskazuje, że większy zasięg powinien być na 433 MHz. Ja na przykład w Katowicach eksperymentuje właśnie na tej częstotliwości, gdyż ktoś na początku przekonał mnie do tworzenia sieci właśnie na tej częstotliwości. W naszym regionie jednak należy stosować się do częstotliwości 868 MHz, co też ma swoje zalety, bo antena jest o połowę mniejsza. Mówi się również, że na 868 MHz jest mniej zakłóceń, ale w tej kwestii pojawiły się już podzielone zdania.
- Ja na start polecam taką oto płytkę. Jak wejdziesz pod ten link, to klikamy BUY i znajdziemy się na aliexpress. Tam oczywiście musimy wybrać daną częstotliwość (868 MHz).
- Tak jak pisałeś. Popularność urządzeń LILYGO z modułem LoRa (w zastosowaniu z projektem meshtastic) jest niska. Jak na cały kraj mamy jak na razie tylko 4 node'y. Tutaj można je zobaczyć: https://LoRa.waw.pl/mapa

Jeśli nie ma Cię jeszcze z nami na telegramie to zapraszam: https://t.me/meshtasticPL/
Emil
zainteresowany
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2022, 09:48

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: Emil »

Jeżeli dobrze rozumiem, to "node" jest urządzeniem takim samym jak zwykły klient, tylko zamontowanym na stałe, z odpowiednim zasilaniem i działa 24/h ma dobę, tak? W drugą stronę, każdy klient który jest włączony jest tymczasowym nodem tak?

Ok, częstotliwość wybiorę raczej 868MHz. Co do płytki gdzieś uciekł link... możesz go wstawić raz jeszcze?

Najtrudniejsze jednak, jest znalezienie ludzi w mojej okolicy, zainteresowanych projektem. Sam mogę postawić noda w bardzo fajnym miejscu, z panoramą praktycznie na całe miasto, 360 stopni dokoła, z dostępem do sieci 230V. Tylko po co? dla jednej osoby nie ma sensu. Szukam więc w necie i pytam znajomych. W sumie to zaczynam. ;)
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: katowicecentrum »

🔵 Tak. Każde urządzenie jest node'm, czyli po prostu węzłem komunikacyjnym. Odbiera i przekazuje dalej pozyskaną wiadomość. Różnią się tylko konfiguracją. Jeśli do węzła (node'a) nie będziemy mieli dostępu to po co pozostawiać w nim aktywne usługi takie jak wyświetlacz czy łączność BlueTooth, skoro to tylko będzie pobierało niepotrzebne natężenie 60-70 mA, a przecież mogłoby wzbudzać się tylko podczas potrzeby i brać (podczas uśpienia) 15mA. Przy ładowaniu z solara ma to znaczenie.

🔵 Witryna lilygo.cn to jest oficjalny producent. tam u góry po prawej w pasku wyszukiwania wystarczy wpisać "LORA" i pojawią się już ich różne rozwiązania z modułem LORA. Tylko jak są zaznaczone poniżej strony, to trzeba na nie klikać kilka razy, bo od dłuższego czasu mają jakiś problem na witrynie.
Obrazek
Tutaj np. podaje link do urządzenia, które ja preferuje: http://www.lilygo.cn/prod_view.aspx?Typ ... 60&Id=1270 Wystarczy kliknąć BUY NOW i przeniesie Cię do sklepu aliexpress.

🔵 Łatwiej jest kupić jakiś panel 5W za 40zł albo jakiś 10W za 100zł. Wtedy wiesz, że node będzie działał zawsze, bez względu na pomysły polskojęzycznych psychopatów z wiejskiej. Nie musisz ciągnąć kabli na dach itd. Przemyśl to proszę, gdyż możliwość działania na solarze to strategiczna opcja. Gdyby nie ten mały niuans to nawet bym się tym nie zajmował. Wolałbym zwykłą radiostację i potężne moce 100 [W] i wio...
Emil
zainteresowany
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2022, 09:48

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: Emil »

Dzięki za odpowiedź. Panel słoneczny rzecz jasna być musi. Zastanawiam się jeszcze nad problemem temperatury na dachu. Kiedyś robiłem pomiary i w słoneczny ciepły dzień, miałem od 50 do 70°C. Akumulatorki Li-Ion degradują się powyżej 35°C. To jednak melodia i problem przyszłości.

Aktualnie szukam ludzi do projektu, próbuję na różnych grupach związanych z Gorzowem na facebook, ale moderatorzy odrzucają wpisy (!?!). Dziwna sytuacja, tym bardziej że to przecież projekt legalny, niezarobkowy, czysto hobbystyczny. To chyba będzie problem nr. 1 dla mnie. Zastanawiam się czy nie uderzyć do klubu krótkofalowców z tym tematem, mimo że do nich nie należę ;) W pojedynkę nie widzę sensu zaczynać...
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: katowicecentrum »

Chyba co tydzień przez PZK jest wydawany komunikat dla radiowców. Jest to opracowanie w formie dokumentu PDF. W tym roku komunikat nr. 31 zawierał informacje o nas. Po komunikacie odzew był raczej słaby. Z resztą chyba sam widzisz, jaka jest aktywność na czacie (telegram). Zanim znalazł się gość SP5ELA z PZK który zrobił o nas wpis we wspomnianym komunikacie to wysyłałem pełno e-mail'i do wszystkich klubów krótkofalarskich. Też bez większego odzewu.

W linku powyżej wspomniany komunikat:
https://komunikat.pzk.org.pl/2022/K-PZK ... 8.2022.pdf
A tutaj masz archiwum wszystkich:
https://komunikat.pzk.org.pl/
Emil
zainteresowany
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2022, 09:48

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: Emil »

Jest mały sukces :) udało mi się znaleźć 3 osoby, które są zainteresowane i chcą dołączyć do projektu :)

Nie mogę jednak poszukać pewnej informacji. Punkty działają w ramach Kanału. Jest kanał domyślny, można powiedzieć otwarty dla wszystkich. Zakładam że powinno tak zostać dla sieci w razie "W". Rozumiem że mogę wysyłać wiadomości dla wszystkich pierwsza zakładka (All).

Jak działa jednak wysyłanie wiadomości do konkretnego odbiornika / użytkownika? Rozumiem, że robi się to w drugiej zakładce. Czy te wiadomości są szyfrowane i nieczytelne w żaden sposób dla innych użytkowników Kanału? Czy w ramach jednego kanału, można utworzyć czat dla kilku użytkowników (nie wszystkich)? Czy taki czat będzie szyfrowany i poufny?
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: katowicecentrum »

Nie jestem pewny swojej odpowiedzi, ale jednak napiszę jak to widzę ( bo jeśli nie ja to kto :D ?! ). Wg. mnie jeżeli kanał nie jest szyfrowany (czyli np. domyślne ustawienie Long / Slow lub Medium/Slow itd.) to wybranie node'a do którego chcemy napisać bezpośrednio (takiego noda wybieramy w drugiej zakładce od lewej. Robi się to przytrzymując daną pozycję) również nie jest szyfrowane. Gdy nadamy kanałowi inną nazwę niż domyślna, to wtedy nastąpi wygenerowanie klucza.
Emil
zainteresowany
Posty: 7
Rejestracja: 15 września 2022, 09:48

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: Emil »

Jestem po wizycie w Klubie Krótkofalowców. Narodziła się jedna duża wątpliwość:
- czy używanie urządzeń LORA 868MHz jest legalne w Polsce?
- czy używanie urządzeń LORA 433MHz jest legalne w Polsce?

Jak wygląda sprawa w Europie? Obawiam się że nie jest kolorowo... :cry:
aloisy
zainteresowany
Posty: 7
Rejestracja: 07 września 2022, 18:29

Re: Cześć, pierwszy post i kilka pytań

Post autor: aloisy »

Temat rzeka. Legal czy nie...
Oczywiście że legalne. Moduł lora ma zeszyty protokół komunikacyjny. Czyli to w jaki sposób ma nadawać. Zasada jest identyczne jak APRS - czyli nadajemy krótką wiadomość i czekamy na odpowiedź (lora to protokół wysłania krótkich sygnałów z długimi odstępami). Tak jak długo będzie jajko i kura tak długo będziemy się zastanawiać czy coś jest legalne czy nie.
Pytanie dla kolegów krótofalarzy (mega podchwytliwe). Czy nadawanie lory z mocą 0,5W jest legalne jak w ustawie jest zapisane 0,1W?
:D jestem niecierpliwy odpowiedzi.

Pozdrawiam z Zielonej Góry, gdzie czynny jest node 24/7 jeszcze z v1.2.65, ale na dniach ma być v2.0.0. Prawdopodobnie jest możliwość zrobienia łączności z lory ;)
ODPOWIEDZ