wzniesienie LoRy balonem

katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

wzniesienie LoRy balonem

Post autor: katowicecentrum »

Zakupiłem w markecie "action" butlę z helem 7L celem wzniesienia na balonach urządzenia LILYGO LoRa wraz z anteną i akumulatorem. Oczywiście celem wzniesienia było przeprowadzenie testów zasięgu. Koszt butli to 99zł. Podobno taką butlą można napełnić 30 balonów do średnicy 23cm. Butla jest metalowa i podobno nadaje się do powtórnego napełnienia. Problem w tym, że nie ma gdzie jej napełnić. Brak takich miejsc, a jak już są to mają wyłącznie duże (przemysłowe) butle na podmianę. Czyli dajemy im swoją pustą, a bierzemy ich napełnioną.
https://www.action.com/pl-pl/p/zbiornik-helu2/
Obrazek

Balony widoczne na zdjęciach również zostały zakupione w actionie za ok. ~14zł. Jest ich 17 sztuk. Można je napełniać do średnicy 45cm. Niestety są kolorowe. Mogłyby być błękitne lub białe, żeby nie rzucały się w oczy.
https://www.action.com/pl-pl/p/balony-z-gumk/

Niestety, gdy napełniłem kilka takich balonów na próbę, okazało się, że butla już jest pusta. W sumie napełniłem 4 balony do średnicy ~40cm, a jeden do średnicy 35cm. Czyli prawie 5 takich balonów. Prawdopodobnie, gdybym wszystkie przeznaczył do wzniesienia LoRy, to by się udało. Jeden balon o średnicy 40cm wznosił ponad 20 gram. Dwóm balonom udało się wznieść 55 gram, więc wszystkie 5 balonów powinno sobie poradzić z poniższym zestawem.

Zestaw z poniższego zdjęcia waży wraz z gąbkami ochronnymi waży prawie 90 gramów.
Obrazek

Jeszcze miała miejsce taka mało fajna sytuacja, że ten najmniejszy balon (35cm średnicy) uciekł w niebo, ale po kilku metrach pękł. A przecież nie był przepompowany, gdyż miał zaledwie 35cm śr. a według opakowania może mieć ~45cm śr. Nie wiem czy to normalne, że duża różnica ciśnień w krótkim czasie może spowodować taki efekt. Z punktu widzenia drogocenności helu jest to ważna sprawa. Może po prostu te balony są słabe i lepiej jednak kupić jeden porządny "meteorologiczny". Może to ważne, to napiszę że na dworze było wtedy 24*C. Gdy będą fundusze na kolejną butlę z helem to dam znać, czy drugie podejście się powiedzie i jakie będą rezultaty ewentualnych testów.
hikk2003
nowy
Posty: 2
Rejestracja: 29 grudnia 2022, 16:48

Re: wzniesienie LoRy balonem

Post autor: hikk2003 »

Would you try to using a drone? I think a balloon is not easy for deploy long time, but it interesting.
I have seen a remote balloon on online shop, i not sure can carry Lora on the sky.
Maybe deploy Lora at highest building or top of mountain is most easy way.

Czy spróbowałbyś użyć drona? Myślę, że balon nie jest łatwy do rozmieszczenia przez długi czas, ale jest interesujący.
Widziałem zdalny balon w sklepie internetowym, nie jestem pewien, czy mogę unieść Lorę na niebie.
Być może najłatwiejszym sposobem jest rozmieszczenie Lory na najwyższym budynku lub szczycie góry.
ODPOWIEDZ