1,8 km w śródmieściu Katowic

katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

1,8 km w śródmieściu Katowic

Post autor: katowicecentrum »

Dzisiaj chodziłem z jedną LoRą po mieście
Obrazek

Do niej podłączona poprzez kabelek antenka 152 mm (o SWR jak na wykresie z analizatora nano VNA)
Obrazek

Drugie urządzenie zamontowałem na balkonie (3 piętro, balkon) w śródmieściu Katowic:
FILM ==> https://www.youtube.com/watch?v=y2I_ySYqs84 <== FILM
W środku tak to wygląda:
Obrazek
To urządzenie na balkonie miało podłączoną samodzielnie robioną antenę typu J-Pole.

Odległość jaką uzyskałem to 1,8 km. Taką udało się osiągnąć zanim wyładował mi się smartfon. Wiadomo, że smartfon służy tu do transmisji bluetooth. Tam wyświetlamy i wysyłamy wiadomości.

Znajdowałem się w topograficznej dolinie (na mapie czerwony obszar to miejsca bezpośredniej widzialności).
Obrazek
Mimo wszystko komunikacja działała. Na zdjęciu widać fragment korespondencji. Nie przychodziły wszystkie potwierdzenia odbioru, ale to częsty objaw. Mimo tego objawu wiadomości dochodzą.
Obrazek
Biorąc pod uwagę dużą zabudowę, smog elektromagnetyczny i tym podobne warunki efekty okazały się być niewiarygodnie pozytywne.
kebe
majsterkowicz
Posty: 11
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Re: 1,8 km w śródmieściu Katowic

Post autor: kebe »

Będę w Katowicach na Tauron Nowa Muzyka w lipcu. Postaram się zabrać swój moduł TTGO mobilny - można by było zrobić dodatkowe testy przy dodatkowym node. Pozdr.
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

2,5 km zasięgu

Post autor: katowicecentrum »

Do tego czasu będę zmieniał dotychczasową "instalację". Była antena J-pole, a teraz będzie di-pol. Zobaczę czy będzie jakaś różnica, zwłaszcza w wygodzie strojenia anteny i montażu całości. Żeby całość była szybka do montażu i skuteczna w działaniu. Wszystko będę zasilał nowym panelikiem z tego posta /forum/viewtopic.php?f=14&t=28

i muszę poprawić główny tytuł tematu, gdyż największy zasięg odpowiedzi (chmurka z potwierdzeniem odbioru) to było 2,5 km. Lorę trzymałem w ręku będąc na chodniku. Kawałek dalej na odległości 3 km niestety już tego potwierdzenie odbioru nie uzyskiwałem. Wiadomości pewnie i tak dochodziły, ale musiałem bazować na tych potwierdzeniach (zaznaczona chmurka), gdyż inaczej nie miałem jak tego sprawdzić.
kebe
majsterkowicz
Posty: 11
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Re: 1,8 km w śródmieściu Katowic

Post autor: kebe »

Od dziś wieczorem do niedzieli będę w Katowicach w okolicach pl. Andrzeja. Zabieram ze sobą dwa-trzy urządzenia. Mam standardowy kanał Meshtastic w trybie Long-Slow. Zostawie jeden w miejscu gdzie sie zatrzymam, drugi zabiorę ze soba. Trzeci może gdzieś zostawię pod gołym niebem w okolicach linii kolejowej (powinen działać do 20h).
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: 1,8 km w śródmieściu Katowic

Post autor: katowicecentrum »

node KT1 i słabe wyniki testów nowej anteny
Node KT1 działa, ale wiesz... to wszystko jest w ramach testów. Ostatni node (który już rozmontowałem) miał świetną antenę J-Pole, ale za to miał problemy z zasilaniem niezależnym, a co do anteny, teraz mam tego półotwartego dipola o którym pisałem i niestety mimo fajnych parametrów na NanoVNA to osiągi anteny są fatalne, więc w najbliższym czasie będę dalej eksperymentował...
Na poprzedniej antenie J-Pole /forum/viewtopic.php?f=13&t=6 zasięg z potwierdzeniem był nawet na 2,5 km, a tutaj na tym dipolku to wiem, że np. dolatuję do rynku, ale to jest zaledwie 1km.

QR kod
Pobrałeś sobie tam z mapki lora.waw.pl/mapa klucz w postaci linku aby być we wspólnej sieci? jak coś to podaję link https://www.meshtastic.org/d/#CikYAyIgH ... UioEZ3Bpbw oraz zdjęcie QR kodu: Obrazek
bo wiesz, różnie to działa. Ja raz nie potrafiłem zeskanować QR kodu, to mogłem zrobić to porzez link, który działał (oczywiście musi być dostęp do internetu). Inny kolega z telegrama "meshtastic Polska" nie mógł znów poprzez link, ale udało mu się poprzez QR kod.

no to testujemy
Łącznie z tym nodem na balkonie, mam 3 urządzenia, więc jedno też mógłbym gdzieś zakamuflować na drzewie, tylko że w centrum Katowic z takimi akcjami to ciężka sprawa :) Ale będę właśnie nad tym myślał. Przypominam, że tak jak jest napisane na mapce lora.waw.pl/mapa jest to node na 433MHz. Będę wyczekiwał wiadomości.
kebe
majsterkowicz
Posty: 11
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Re: 1,8 km w śródmieściu Katowic

Post autor: kebe »

Uuu. Właśnie chodziłem w okolicy i nie miałem połączenia ale z tego co napisałeś utworzyłeś dedykowany kanał. Niestety nie mam jak przekonfigurować swoich urządzeń. Generalnie zgodnie z dokumentacją poleca się mieć kanał domyślny jeżeli się chcę tworzyć sieć globalna. Ja mam u siebie podstawkę domyślną (główny kanał), kanał admina (zgodnie z dokumentacja, secondary) i kanał własny lokalny (secondary).

Sprawdzę później czy jedno z urządzeń ma włączony bluetooth. Może uda się je przepiąć ale generalnie mam tylko możliwość rekonfiguracji via serial usb cli. A nie mam ze sobą sprzętu, bt/wifi wyłączone ze względu na tryb oszczędzania energii.
kebe
majsterkowicz
Posty: 11
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:53

Re: 1,8 km w śródmieściu Katowic

Post autor: kebe »

Udało mi się ustawic jeden node na ten kanał. w okolicy Supersamu nic nie złapałem.
katowicecentrum
Site Admin
Posty: 103
Rejestracja: 06 lutego 2022, 21:45
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: 1,8 km w śródmieściu Katowic

Post autor: katowicecentrum »

W okolicach supersamu zasięg powinien być na pewno. Ten node KT1 jest sprawdzany codziennie. Próbuj próbuj. Nasłuchuje. Co jakiś czas będę wysyłał wiadomość. Zasięg, który był ostatnio sprawdzany szedł z rynku i dochodziło.

Byłem trochę pochodzić po centrum z LoRą, byłem równiez w okolicach tej imprezy Tauron Nowa Muzyka, ale wiadomo... do takich miejsc człowiek nie idzie by sprawdzać zasięgi, więc pewnie miałeś inne zajęcia.
Obrazek
Obrazek
Pisałem na głównym, ale nie pojawił się jakiś nowy node. No cóż...
Nie wszystkie wiadomości dochodziły, bo momentami byłem dalej od node'a KT1 (LoRa.waw.pl/mapa)
ODPOWIEDZ