Ustawienia MQTT, serwer globalny, hierarchie narodowe

Awatar użytkownika
ioioio
majsterkowicz
https://www.homebook.pl/profil/1295630/meble-kuchenne-warszawa/
Kontakt:

Ustawienia MQTT, serwer globalny, hierarchie narodowe

Post autor: ioioio »

Ostatnio trochę kombinowałem z MQTT. Postawiłem sobie własny serwer MQTT, ale też w końcu zauważyłem, że można by używać domyślnego serwera MQTT podając tylko inną nazwę węzła MQTT ('Root Topic' w 'MQTT'). Przy czym ja wcale nie chciałem dzielić tylko przybliżyć własne węzły a resztę oddalić. Tak, by problemy ze zbyt dużą ilością węzłów jakich doświadczają urządzenia podłączone do domyślnego serwera MQTT zepchnąć na router. Okazało się, że nowe urządzenia mają domyślny węzeł z nazwą częstotliwości, czyli np router dostał 'msh/EU_433' zamiast samego 'msh'. Zapewne urządzenia 868 MHz mają 'msh/EU_868'. Więc przywróciłem routerowi samo 'msh'. W efekcie moje urządzenia na dwu mapach mają 'Last Heard: 6 days ago'. Ale też zauważyłem 'msh/Sweden'. Sensu podziału na częstotliwości nie widzę, ale skoro on jest w domyślnych ustawieniach to taki podział nastąpił. I tak chciałem zwrócić na to Waszą uwagę. A kiedyś były polskie serwery, które dość prosto można zrealizować tym właśnie ustawieniem węzła głównego MQTT z użyciem domyślnego serwera. Może być np 'msh/Poland'. No ale nie wiem czego tam ludzie obecnie używają...
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2024, 18:13 przez ioioio, łącznie zmieniany 1 raz.
Zarządzam kilkoma węzłami Meshtastic oraz własnej sieci LoRa. Buduję moduły elektroniczne wykorzystujące własną bibliotekę MeshHandler do komunikacji mesh radiowej LoRa i w sieciach lokalnych. jid:konik[etat]konik.bujany.pl
Awatar użytkownika
ioioio
majsterkowicz
Kontakt:

Re: Ustawienia MQTT, serwer globalny, hierarchie narodowe

Trochę map:
  • wbudowana w apkę - obrazuje co widzi dany węzeł włączając w to co widzi po MQTT
  • http://meshtasticmap.pl/ - nie widzi moich stacji, nie całkiem widzę sens rozwiązywać tego skoro meshmap jakoś potrafi
Zarządzam kilkoma węzłami Meshtastic oraz własnej sieci LoRa. Buduję moduły elektroniczne wykorzystujące własną bibliotekę MeshHandler do komunikacji mesh radiowej LoRa i w sieciach lokalnych. jid:konik[etat]konik.bujany.pl
katowicecentrum
Site Admin
Kontakt:

Post autor: katowicecentrum »

A odpowiedz mi proszę na takie zagadkowe pytanie, jak ma widzieć Twoje stacje, skoro ani nie jesteś podłączony do sieci MQTT, ani nie ma z Tobą łączności radiowej, ani też nie wysyłasz do map meshtasticmap.pl pakietów poprzez CURL'a? No wiesz co... Ręce opadają. Tyle możliwości i żadna nie spełniona. To się dopiero nazywa roszczeniowy pacjent. Proszę, oszczędź nerwów i na drugi raz proszę o zastanowienie się przed wysłaniem pretensji tego typu. No chyba, że coś źle zrozumiałem, to w takim razie Ja przepraszam.
Awatar użytkownika
ioioio
majsterkowicz
Kontakt:

katowicecentrum pisze: 14 lutego 2024, 14:52 A odpowiedz mi proszę na takie zagadkowe pytanie, jak ma widzieć Twoje stacje, skoro ani nie jesteś podłączony do sieci MQTT, ani nie ma z Tobą łączności radiowej, ani też nie wysyłasz do map meshtasticmap.pl pakietów poprzez CURL'a? No wiesz co... Ręce opadają. Tyle możliwości i żadna nie spełniona. To się dopiero nazywa roszczeniowy pacjent. Proszę, oszczędź nerwów i na drugi raz proszę o zastanowienie się przed wysłaniem pretensji tego typu. No chyba, że coś źle zrozumiałem, to w takim razie Ja przepraszam.
Doprawdy nie ogarniam jak ze zwykłego stwierdzenia faktów można dojść do wniosku, że czegoś chcę. Moje stacje są normalnie widoczne na https://meshmap.net/ właśnie dlatego, że są dostępne przez MQTT. Nie musiałem niczego nigdzie wysyłać. Po prostu podłączyłem się i są. Nie widzę potrzeby eskalowania problemu niewidoczności na http://meshtasticmap.pl/, ale skoro 6 dni temu były widoczne to o tym wspominam. Zrozumiałeś, pacjent (pogrubiam w nadziei...)?
Awatar użytkownika
ioioio
majsterkowicz
Kontakt:

Mam jeszcze informację, że ponoć korzystamy z węzła 'msh/PL' MQTT. O tyle ma sens, że z globalnym 'msh' urządzenia umierają. No ale MQTT odcięte od reszty świata też wydaje się absurdalne. No taki ten Meshtastic właśnie jest.
ODPOWIEDZ